Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 11299123



*

nr 1129 9123


Spegel

fasettslipat glas, 58x93


Kondition: Slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2017
kl 19:57:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/9 18:21:02 1      Vinnande bud
18/9 19:52:12 2      150 kr
18/9 19:52:12 1      200 kr (Budbetjänt)
18/9 19:52:48 2      250 kr
18/9 19:52:48 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fasettslipat glas spegel speglar
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:07
  • 8202 SpegelskÃ¥p
    omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr